Když před 10 lety zakládal firmu v garáži na Smíchově, hned první skladník měl exekuce. Nechtěl o něj přijít, a tak mu pomohl zbavit se jich a žít normální život. A zjistil, že dostat někoho z dluhů a zpátky z šedé ekonomiky je těžší, než se zdá. Tím začal svou občanskou válku proti nefér exekutorským praktikám.
Dnes má e-shop Bezedná miska s krmivy pro psy a kočky kolem 30 zaměstnanců a exekuce má šest z nich. Z deseti lidí, kterým firma od založení pomohla, v ní dodnes pracuje sedm. Spolumajitele Tomáše Andrejska jsme se proto ptali, jak na exekuce zaměstnanců a proč mu jeho bitva dává smysl.
Jak to vlastně funguje, když máte ve firmě člověka s exekucí?
V tuhle chvíli je to tak, že nás stát prakticky penalizuje za to, že zaměstnáme člověka v exekuci, protože mě každý měsíc stojí několik hodin naší účetní. Exekutor pošle dopis s 20 otázkama, z nichž 15 by si mohl bez problémů zjistit sám. A my musíme odpovědět a jedna odpověď stojí třeba 20 minut času té účetní. My ten servis klidně uděláme, ale proč ho máme dělat zadarmo?
Ale vy stejně přijímáte i lidi s exekucí?
Ano, není to pro nás bariéra. Naopak jim hned na začátku nabízíme, že když to budou chtít řešit, pomůžeme jim s tím. Lidé se ale často bojí exekuce přiznat, jelikož s tím už mnohokrát u jiných zaměstnavatelů pohořeli.
Jak reagují na to, že tady jim s exekucemi pomůžete?
Jsou většinou hrozně překvapení, že to pro nás není problém. A když navíc přijdeme s tím, že jim pomůžeme s řešením, tak se jim uleví a jsou vděční. Samozřejmě to, jak se k té pomoci pak postaví, je případ od případu. Od nás dostanou pomocnou ruku vždy.
Jak v praxi vypadá vaše pomocná ruka?
S těmi zaměstnanci si vždycky promluvím, vytisknu jim z internetu adresu Člověka v tísni a řeknu: „To je bezplatná dluhová poradna, tam si zajdi.“ A pak si pohlídám, že tam opravdu byli.
V poradně jim vyjedou dluhy, udělají si nějaký soupis a zjistí, jestli je možné oddlužení. Pak jim dáme k dispozici našeho právníka. Ten sepíše návrh na oddlužení nebo vyloučí neoprávněný exekuce a tak dále. Někdy zjistí, že vůbec nedluží tolik peněz, kolik si mysleli. Tohle jsou všechno věci, které by měli ti exekutoři dělat úplně automaticky.
Kdy naposledy jste takhle pomohli někomu vstoupit do oddlužení?
Teď zrovna jednomu našemu zaměstnanci schválili oddlužení. Je to kluk, který byl deset let mimo ekonomiku. Má tři děti a už první mu jdou do školy. Tak jsme mu pomohli dát věci do pořádku.
Život v exekuci asi není pro rodinu jednoduchý…
Určitě ne. Nemůžou mít bankovní účet ani platební kartu, a když mají děti, tak prakticky nežijou normální život. Oni na to nejsou pyšní, jen se z toho neumí dostat.
Takže ta vaše motivace je lidský altruismus, nebo v tom vidíte i efekt pro firmu?
Je v tom i nepochybný efekt pro firmu, ale musíte si ho vyzkoušet. Protože to stigma, který ty lidi sami cítí, cítí i naše společnost. Ale my máme úplně opačnou zkušenost.
Jedna věc je, že když těm lidem pomůžete se z problémů dostat, tak loajalita potom je vzájemná a nám to funguje.
Druhá věc je, že zaměstnance v exekuci nemáte jak motivovat. Naši lidé dostávají výkonnostní odměny, ale cokoliv mu dám navíc, tak mu seberou. A v tu chvíli jsou na tom bití všichni.
Ten stát na tom ztrácí, protože zaměstnanec nechce pracovat víc jen proto, aby to dostal exekutor. Tím ztrácí i exekutor a zaměstnavatel je na tom vlastně bitý dvakrát, zaměstnanec není motivovaný víc pracovat a navíc mu nemůžete dát odměnu, kterou dostanou všichni. Což není fér.
Každopádně, když těm lidem pomůžete, zjistíte, že stačí fakt strašně málo. Jenom to, že cítí, že v tom není sám, a najednou ten člověk je schopnej.
Také pomáháte svým zaměstnancům z tíživé finanční situace? Dejte nám o tom vědět a přidejte se k firmám, které mění pravidla. Přečtěte si více o kampani #FirmyMěníPravidla.